Bahçe | Tavsiyeler | Pratik Bilgiler | Proje Teknikleri | Tasarımlar |
 
 

Kendi Bahçenizi Tasarlayın
28.1.2014  
KENDİ BAHÇENİZİ TASARLAYIN

 
Merhaba,
Şehirleşmenin getirdiği gri rengin   artmasıyla peyzaj alanlarının sağladığı estetik görselliğin önem kazandığı günümüzde yeşil rengin sürdürülebilirliği için sulama sistemlerinin önemi büyüktür. Yeşilin sürdürülebilirliğini ancak doğru bir projeleme ve kontrollü bir sulama sistemi ile sağlayabiliriz.
Böylelikle hem kısıtlı su kaynaklarını daha doğru kullanma yönünde hem de sistemi daha ekonomik oluşturabilme yönünde avanatajlar sağlayabiliriz.
Kendi bahçenizi tasarlayın
başlığı altında oluşturduğumuz bu yazıda bir sulama siteminde kullanılan malzemeleri ve kullanım yerlerini, özetle sulama yöntemlerini, projeleme için bilmemiz gereken önemli noktaları anlatmaya çalıştık. Bu sayede villa bahçeleri gibi metrajı küçük alanları kendimiz de tasarlayabiliriz.
Metrajı daha büyük ve detaylı bir projeleme gerektirecek alanlar için SGS Proje Ekibimiz, Proje ve Danışmanlık Hizmeti sağlamaktadır
.


 


Sulama Sistemini oluştururken, kullandığımız malzemelere resimlere tıklayarak ulaşabilirsiniz.PROJELEME AŞAMALARI

1
SU KAYNAĞI TESPİTİ
Sulama projelerinde 3 tip su kaynağından faydalanılır.Çok fazla debi ve basınç gerektirmeyecek villa bahçeleri gibi küçük alanlarda şehir şebeke çıkışlarından faydalanılır. Bu noktada hattın debisinin ve basıncının bilinmesi gerekir.


Şebeke debisinin belirlenmesinde en sağlıklı yöntem, su çıkışına koyacağımız hacim ölçüleri belli olan bir kap ile suyun kabı doldurma zamanını tespit etmektir.

Debi (m³/h) = Kap Hacmi (lt) x 3,6/Doldurma Zamanı (sn)

Veya su çıkışının alındığı borunun çevresini bir mezura yardımıyla ölçerek bulunduğumuz (mm) değerine göre yandaki boru çapı debi tablosundan faydalanabiliriz.


Şebeke basıncını ölçmek için manometre kullanılır.
Su kaynağı olarak kullanılan bir diğer seçenek, sulama sisteminin ihtiyacı olan basıncı sağlayacak kapasitede bir hidrofor ve alanın en az bir günlük sulama suyu ihtiyacını karşılayacak bir depodan oluşur.


Genellikle tarımsal uygulamalarda kullanılan sulama suyunun sondajla çekilip direk sisteme verilmesi de başka bir su kaynağı sağlama yöntemidir. Söz konusu bu uygulamada sulama sistemi sondaj verilerine göre projelendirilir.
2
PROJELENDİRİLECEK ALANIN DETAYLI VAZİYET PLANI

Projelemenin en çok dikkat edilmesi gereken aşaması olan vaziyet planı projenin gidişatını belirler.
Bu yüzden;
-Planın ölçeği
-Alandaki bitki deseni
-Sert zeminler ve geçişler
-Alanın kotları, teraslama merdiven vb. yapılar
-Su kaynağı çıkış yerleri
-Elektrik sağlanabilecek yerler
Gibi detayların bilinmesi gereklidir.

3
ALANA UYGUN SULAMA YÖNTEMİNİ BELİRLEME

Alanda bulunan saksılar, Ağaç aralığı fazla olan alanlar gibi yerlerde mikro sulama uygulanmalıdır.

Proje üzerinde de olduğu gibi alanda bulunan
-Yer Örtücü Bitkiler
-Mevsimlikler
-Su Kenarı Bitkileri
-Çalı Grupları
-İbreli ve Yapraklı Ağaçlar
-Ağaçcıklar
-Meyve Ağaçları İçin Damla Sulama uygulanır. Sprey Spring uygulanamayacak kadar dar çim alanlar için de damla sulama uygulanabilir. Proje üzerinde bu alanların belirlenmesi ve taranması daha sonraki sprink yerleşimini kolaylaştıracaktır.
Sprink seçimi alanın özelliklerine göre değişebilir. Proje alanının 1-15m genişliğinde değiştiği yerlerde sprey sprink kullanılabilir.
Seçimi belirleyecek bir diğer kriter de zonlamadır. Vanaları aynı işletme basıncında çalıştırabileceğimiz sprinkler ile oluşturmalıyız. Bu sebepten bazı hallerde alan boyutu rotor uygulamaya elverişli olsa da sprey kullanılabilir
-Proje alanında bulunan ağaç aralıkları önemli bir diğer unsurdur. Ağaç aralıkları 4-5 m den az olduğu alanlarda rotor sprinkler ağaçlara çarparak sulama yapacağı için uniform su dağılımını bozacaktır. Bu durumda da sprey sprink kullanımı daha uygundur.

Proje alanı genişlikleri 8-10 m den daha fazla ise rotor sprinkleri kullanabilir. Bu uygulama proje alanındaki kazı maliyetini ve sprink sayısını oldukça azaltacaktır. Rotor sprinkler sprey sprinklere göre daha yüksek işletme basıncında çalıştırılırlar. Bu da hidrofor kapasitesini arttıracak bir etmendir. Sprey sprink kullanımında olduğu gibi burada da aynı işletme basıncında çalıştıracağımız rotor sprinkleri kullanarak vanaları oluşturmalıyız.
Proje alanında bulunan çim üzerindeki ağaç aralıkları 4-5 m den daha fazla olduğu durumlarda rotor sprink kullanımı uygundur. Rotor sprinklerin yağmurlama oranları sprey sprinklere göre daha azdır. İnfiltrasyon hızı (toprağın su alma hızı) düşük ağır bünyeli topraklarda kullanımıyla , toprağın kaymak tabakası oluşumu, yüzey akış gibi olumsuz etmenler daha da azalır.


 
 
Bahces Blog Hakkında
Bahçenizin İhtiyacı olan her şey artık kapınızda…
SGS Su ve Gaz Sist. Malz. Tic. Ltd. Şti. tarafından hayata geçirilen yeni alışveriş siteniz Bahces.Com, Bahçeye yön veren markaların sahip olmak istediğiniz tasarımlarını size indirimli fiyatlarla sunuyor. Bahces.Com’a üye olarak hiç kimseden alamayacağınız tekliflerle karşılaşacak ve dünya markalarıyla Yaptığı özel anlaşmalardan faydalanacaksınız.

“Yeşil Düşün"
 
Bahces Sosyal Medya
 
Bahces İletişim

0216 634 05 59

 

SGS SU VE GAZ SİST.MALZ.TİC.LTD.ŞTİ.
Yamanevler Mah. Küçüksu Cad.
NO:49/A Ümraniye/İstanbul

 
destek@bahces.com
www.bahces.com

 Üyelik Başvurusu İçin Tıklayınız

 

Copyright © 2013 - Bahces. Tüm Hakları Saklıdır.