Bahçe | Tavsiyeler | Pratik Bilgiler | Proje Teknikleri | Tasarımlar |
 
 

Kendi Bahçenizi Tasarlayın 2
29.1.2014  
3-A
DAMLA SULAMA
Damla sulama yönteminde temel ilke; bitkide nem eksikliğinden kaynaklanan bir gerilim yaratmayacak biçimde ihtiyaç duyulan sulama suyunun sık aralıklarla sadece bitki kök bölgesine verilmesidir.
Yüksek toprak nemi düzeyinde sulamaya başlanır.
Bu yöntemle bitkinin genellikle günlük ya da birkaç günlük su gereksinimi karşılanır.
Damla sulama için üretilen borular standart aralıklarda (20cm, 25cm, 33cm, 40cm) in-line damlatıcılar yerleştirilmiş olan Ø16 ve Ø20 çaplu YPE (Yumuşak Polietilen) borulardır. Damlatıcı debileri bitki su ihtiyacına göre 2 ve 4 lt/h seçenekleri vardır. Tabloda EURODRİP boruların teknik özellikleri verilmiştir.
DAMLA SULAMANIN AVANTAJLARI
-Arazinin tamamı yerine sadece köklerin geliştiği bölge ıslatıldığından sulama suyu ihtiyacı azalır.
-Islak bölge bitki tacı altında kaldığından evaporasyon  (topraktan nemin buharlaşması) dolayısıyla bitki su tüketimi azalır.
- Bitki besin maddeleri ve mücadele ilaçları sistem ile etkin bir biçimde uygulanabilir. (fertigasyon)
-Tuzlu toprak ve tuzlu su koşullarında tuz ıslak çeperin dışına taşınacağından güvenilir sulama yapılabilir.
-Alanın tamamı ıslatılmadığından yabancı ot kontrolü, bitkinin  toprak üstü aksamı ıslatılmadığından bitki hastalık ve zararlılarının kontrolü kolaylaşır.
-Eğilimli ve sığ toprak koşullarında erozyon ve drenaj problemi yaratmaksızın uygulanabilir.
-İşletme giderleri ve enerji masrafları, düşük işletme basıncı nedeniyle yağmurlama sulama yöntemine göre daha azdır.
-Peyzaj alanlarında, düzgün şekilli olamayan dar bantlarda kontrollü ve güvenli bir sulama sağlar.
 
Damla sulama yönteminde arındırılmış su, basınçlı boru ağı ile damlatıcılara kadar iletilir ve damlatıcılar aracılığıyla düşük basınç altında, düşük debide damlalar biçiminde toprak yüzeyine verilir.

Damlatıcı içerisinde akış yolu kesit alanı dar olduğundan, aynı tip damlatıcılarda sabit işletme basıncındaki işletme debileri arasında farklılık olabilmektedir. Bu farklılık yapımcı farklılığı olarak adlandırılır. Farklılık düzeyi, değişim(variyasyon) katsayısı (CV) ile ifade edilir.-Çim yoğun rekreasyon alanlarında mevcut derin köklü çalı, ağaçcık ve ağaç türü bitkilere ilave sulama suyu uygulamasında başarı ile kullanılır.
-Saksılarda yetiştirilen süs bitkileri için ideal bir sulama yöntemidir.
-Sulama suyu istenilen miktarda ve en iyi denetimle uygulanabilir. Su uygulama randımanı çok yüksektir.
- İşletilmesi kolaydır. Sulama işçiliği minimum düzeydedir.
-Bitkilerin toprak üstü aksamları ıslatılmadığından bitki hastalıklarının gelişmesi engellenir. Yabancı ot kontrolü daha kolaydır
3-B
MİKRO SULAMA
Damla sulamada olduğu gibi kullanılan damlatıcı ve başlıklar düşük basınç ve debi koşullarında çalıştırılır.
Mikro sulama damla sulama yönteminin uygulamayı kısıtladığı durumlarda tercih edilir. Standart aralıklı delikli damla sulama borularına göre toprağa daha fazla debi uygulama imkanı ve damlatıcı aralıklarını geniş tutma olanağı sağlar.
Yöntemin uygulamasında vanaya bağlanan manifold borudan yumuşak polietilen borularla lateral hatlar alınır.
Lateral hatlar su bitki sıralarına hizmet edecek şekilde konumlandırılır
Mikro Sulama,
Yumuşak polietilen borulara takılan damlatıcılar veya mikro sprey başlıklar aracılığıyla suyu bitki kök bölgesine depolama yöntemidir. Islatma yarıçapları çok düşüktür
Meyve bahçelerinde dikim aralıkları geniş olan ağaçlar, peyzaj alanlarında kullanılan saksı içi bitkilendirmeleri için uygun bir yöntemdir.
Lateral hatlar Ø16 ve Ø20 çaplı YPE borular ile oluşturulur.
Damlatıcılar ve mikro sprey başlıklar, delme aparatları ile borular delinerek direk boru üzerine veya kılcal borular vasıtasıyla kazıkla sabitlenerek bitki kök bölgesi yakınına yerleştirilirler.


3-C
TOPRAKALTI DAMLA SULAMA
 
Çatı bahçeleri gibi sprey kullanımını kısıtlayıcı özellikteki alanlarda kullanılan ürünlerdir. Çalışma prensipleri damla sulama yöntemiyle aynı özellikte olan bu ürünler toprağın altına döşenirler.
Damlatıcıların içerisinde toprak altında olmasından dolayı tıkanmalarını engelleyen aparatlar mevcuttur

Toprakaltına döşenmeleri ve yüzeyde görünmemeleri estetik bir avantaj sağlar.
Basınç regüleli bu damlatıcılar basınç değişimlerinden etkilenmez ve daha homojen bir su dağılımı sağlar. Damla sulamaya göre daha maliyetli ürünler olması dez avantajlarıdır.
3-D
KÖK SULAMA

Sıkışık toprak veya kalın çim bölgelerinde kullanılırlar. Topraktaki oksijen-nem dengesini bitki için olumlu yönde düzeltici, bitkinin strese girmesini sağlayan zehirli gazların dışarı çıkmasını sağlayıcı özelliktedir. RWS modeller 1,5-5,5 bar basınç ile çalışan 57 l/h debili ürünlerdir.
 
 
Bahces Blog Hakkında
Bahçenizin İhtiyacı olan her şey artık kapınızda…
SGS Su ve Gaz Sist. Malz. Tic. Ltd. Şti. tarafından hayata geçirilen yeni alışveriş siteniz Bahces.Com, Bahçeye yön veren markaların sahip olmak istediğiniz tasarımlarını size indirimli fiyatlarla sunuyor. Bahces.Com’a üye olarak hiç kimseden alamayacağınız tekliflerle karşılaşacak ve dünya markalarıyla Yaptığı özel anlaşmalardan faydalanacaksınız.

“Yeşil Düşün"
 
Bahces Sosyal Medya
 
Bahces İletişim

0216 634 05 59

 

SGS SU VE GAZ SİST.MALZ.TİC.LTD.ŞTİ.
Yamanevler Mah. Küçüksu Cad.
NO:49/A Ümraniye/İstanbul

 
destek@bahces.com
www.bahces.com

 Üyelik Başvurusu İçin Tıklayınız

 

Copyright © 2013 - Bahces. Tüm Hakları Saklıdır.