Bahçe | Tavsiyeler | Pratik Bilgiler | Proje Teknikleri | Tasarımlar |
 
 

Kendi Bahçenizi Tasarlayın 5
31.1.2014  
 7
VANALAR
Sulama projelerinde sistem otomatik oluşturulacaksa (kontrol üniteleri kullanılacaksa) lateral hatların kontrolü solenoid vanalar ile yapılır. Bu vanalar 9 veya 24 volt akım ile çalışırlar. Pilli kontrol üniteleri için 9 volt, kablolu kontrol üniteleri için 24 volt PGA solenoid vanalar kullanılır. Maliyet açısından eğer sistemde basınç düşürücü kullanılmayacaksa JTV vanalar kullanabilir.


Su kaynağı genellikle şehir şebekesinden sağlandığı peyzaj projelerinde filtreler vana başlıklarına takılır.
Su kaynağının çok fazla partikül ve yüzücü cisim içermesi durumunda ise su kaynağının başına kum-çakıl filtre tankı ve elek filtre kullanıılması daha uygundur
Küresel vanalar solenoid vanalar ile lateral hatların arasında hat kontrolünü manuel olarak sağlamaya yarayan vanalardır. Dolayısıyla küresel vana boyutu kullandığımız lateral hat boru çapı kadar olmalıdır. Örneğin 100 PGA bir solenoid vana ile oluşturduğumuz bir zonda lateral hat boru çapı Ø 40 ise kullanacağımız küresel vana 1¼" olmalı.
Ana Hat Kesme Vanaları ana hat boyunca oluşabilecek olası bir hasar için (borudaki deformasyonlar, vanada oluşabilecek hasarlar vb.) konulan bir önlem niteliğindeki manuel vanalardır. Su kaynağı çıkışından hemen sonra ve anaborudan tee ek parçası ile alınan branşman başlangıçlarına konulması gerekir.
Maliyet açısından ana boru çapı 4" e kadar küresel vana şeklinde kesme vanaları kullanılabilir. Ana boru çapı daha da arttıkça kesme vanası olarak kullanılan sürgülü vanalar mevcuttur. Ayrıca sistem tercih doğrultusunda manuel olarakta tasarlanabilir. Bu durumda solenoid vana kullanılmaz. Lateral hatlar küresel vanalarla kontrol edilir.
PRS-DİAL Basınç Düşürücü PGA vanalara takılan bir aparattır. Sistem basıncını en yüksek işletme basıncı kullanan vanaya göre belirlediğimiz için daha düşük basınçla çalıştırdığımız vanalara takılır.
Solenoid vanaların kontrol ünitesi ile bağlantısı kablo ile sağlandığı durumlarda vanalar topraklaltı vana kutularına yerleştirildiği için su ile temas halindedirler. Bu yüzden kablo bağlantı parçası DBRY kullanmak gerekir.
Can suyu vanaları otomatik sulama haricinde sulama yapabilmeniz için alana yerleştirilen su çıkışlarıdır. 100 m de 1 adet konulması yeterli olup kontrolü açısından vana gruplarının yanlarına konması gerekir.


Hava tahliye vanaları sulama uygulamalarında ana boru metrajlarının fazla olduğu durumlarda kullanılırlar. Uzun metrajın oluşturduğu hava kabarcıkları sistemin sağlıklı çalışmasını engeller. Ana boru hat sonlarına konulur. Ayrıca su kaynağı girişine de konulması gerekir.
Vana kutuları oluşturduğumuz vana gruplarını muhafaza etmek için kullanılırlar.


8
PİLLİ KONTROL ÜNİTELERİ

9 volt alkalin pille çalışırlar ve selenoid vana üzerindeki bobini açıp kapatırlar. Tek merkezden kontrol edilen kablosu sistemlere oranla kontrolleri daha zor ve maliyetleri daha yüksektir.
Enerji olmayan veya kablo hatlarının döşenmesinde sorun olan koşullarda kullanılırlar. Timer'lar vana kutularının içerilerine yerleştirip tek tek programlanırlar. Su geçirmez özelliktedirler.
9
KABLOLU KONTROL ÜNİTELERİ


Tek bir merkezden kontrol sağlayan timer lardır. Kablolu kontrol ünitelerinin girişleri 220, çıkışları 24 volt'tur. Kullanılan solenoid vanalar da bu doğrultuda 24 volt akım göndererek vanaların açılıp kapanmasını sağlar. Tek bir merkezden kontrol edildiği için çalışmayan vana daha kolay tespit edilir. 4 ila 32 istasyon arası modelleri vardır.
Yağış olan bölgelerde sulama projesinin gerektirdiği su gereksinimini kontrol etmek için kontrol ünitelerine yağmur sensörleri bağlanır. Yağış sırasında sistem kendini otomatik olarak kapatır.

Sistemde Solenoid vanalarla kontrol ünitesinin bağlantısı kablolar ile sağlanır. Kabloların kullanıma göre 3,5,7,9 ve 13 uçlu çeşitleri bulunur. Kablolar solenoid vanalara ve birbirlerine bağlanırken kablo bağlantı parçaları (DBRY) kullanılması su geçirmezlik sağlar.
10
MERKEZİ KONTROL ÜNİTELERİ - DEKODER  SİSTEM

Büyük alanlar için kullanılan merkezi kontrol üniteleridir. Alandaki vana sayısının 50 nin üzerinde olduğu, solenoid vana ile kontrol ünitesi arasında çekilecek kablonun 350 m yi aştığı durumlarda kullanılırlar. Solenoid vanalara takılan dekoderler ana merkeze kablolar aracılığıyla sinyal gönderir. Burada kullanılan kablolar, kablolu timer lara göre daha farklıdırlar . Daha uzun metrajda uygulanabilirler
Yıldırım koruyucu, Yağmur sensörü gibi ek özellikler sisteme bu dekoderler vasıtasıyla eklenebilir. Debi yönetimi programıyla, ana hattaki arızaların, düşük ve aşırı debilerin kontrolleri tek merkezden sağlanılabilir.
Rain Bird LX-D cihazı için 50 vana kontrol edilebilir. 75 lik ek modüllerle vana sayısı 200 e çıkarılabilir.
11
FİTTİNGS BAĞLANTILARI (EK PARÇALAR)


Fittingsleri adlandırırken bazı terimler kullanırız. Kaplin ek parçalar boruları sıkıştırma mantığı ile bağlantı sağlarlar. Dış dişli (erkek) malzemeler dışarında bulunan vidaya benzer aparatlarıyla diğer malzemeye çevrilerek monte edilirler.
Oluşturduğumuz sulama projesi unsurlarını sisteme bağlayabilmemiz için kullanırlar. Sistematik bir şekilde tanımlarsak;
-Sistemdeki boruların bağlantıları için,
-Kullandığımız sulama yöntemi unsurlarının bağlantıları için, (sprinkler, damla ve mikro sulama boruları)
-Vana bağlantıları için solenoid vana, küresel vana, ana hat üzeri kesme vanalar, vakum vanaları, cansuyu vanaları) kullanacağımız ek parçaların (fittingslerin) adetlerini belirleriz.
İç dişli (dişi) malzemelerin bağlantı aparatları malzemenin iç kısmındadır ve çevrilerek monte edilirler.
Boru bağlantılarında ; 90° dönüşler için dirsekler, boru üzerinden hat almak için tee ek parçaları, boru metrajlarını aynı doğrultuda uzatabilmek için manşon lar kullanılır. Büyük projelerde maliyeti azaltmak için borularda redüksiyon (boru çapı küçültme) uygulanır. Bu durumda kullandığımız ek parçalar içinde redüksiyon ürünler kullanılmalıdır.


Sprink bağlantılarında lateral (vananın bağlı oduğu boru) hattan Ø20 lik borular alarak sprink bağlantıları yapılır.
Örnek projeyi baz alırsak sprey sprinkleri bağlamak için önce Ø32 lik lateral üzerine Ø32 x 3/4" Priz Kolye takılır. Böylelikle lateral hattan 3/4" çıkış alınmış olur. Bu çıkışa Ø20 lik sprinkler borusu ve bu borudan geçiş yapabilmek için de Ø20 x 3/4" Dış Dişli (erkek) Dirsek takılır ve Ø20 lik boru bağlanır.
Daha sonra bu sprinkler borusu ile sprink girişi arasındaki bağlantı için Ø20 x 1/2" Dış Dişli Erkek Dirsek kullanılarak sprinke bağlantı yapılır. 5004 rotorlar hariç diğer sprinklerin girişleri 1/2" tir. 5004 rotorların girişleri 3/4" 'tir.

Vana bağlantıları için öncelikle vananın bağlı olduğu lateral hat çapı kadar ana hattan bir tee ek parçasıyla bir branşman alınır. Vanalar bu lateral çıkış borusuna bağlanır. Örnek proje vana bağlantısı için Ø32 lik ana hattan Ø32 lik lateral hatta geçiş için Ø32 tee kullanmalıyız. Daha sonra 1" solenoid vanayı bağlamak için Ø32 lik lateral üzerine Ø32 x 1" Dış Dişli (erkek) Kaplin Adaptör bağlanır. Elde ettiğimiz 1" çıkışa solenoid vanayı bağladıktan sonra 1" x 1" Nipel ile eğer zonda filtre kullanacaksak önce filtre daha sonra küresel vanayı bağlarız. Son olarak lateral hatta geçiş yapabilmek için Ø32 x1" Dış Dişli (erkek) Kaplin Adaptör kullanırız. Solenoid vanalar her zaman lateral hatla aynı çapta olmayabilir. Örneğin Ø40 lık boruyla oluşturduğumuz bir zonda yine 1" solenoid vana kullanırız. Bu zonda kullanacağımız filtre ve küresel vana çapı 1 ¼" olacağından kullanacağımız nipel değişir. Burada ise 1¼" x 1" Redüksiyon Nipel kullanılır.
 
 
Bahces Blog Hakkında
Bahçenizin İhtiyacı olan her şey artık kapınızda…
SGS Su ve Gaz Sist. Malz. Tic. Ltd. Şti. tarafından hayata geçirilen yeni alışveriş siteniz Bahces.Com, Bahçeye yön veren markaların sahip olmak istediğiniz tasarımlarını size indirimli fiyatlarla sunuyor. Bahces.Com’a üye olarak hiç kimseden alamayacağınız tekliflerle karşılaşacak ve dünya markalarıyla Yaptığı özel anlaşmalardan faydalanacaksınız.

“Yeşil Düşün"
 
Bahces Sosyal Medya
 
Bahces İletişim

0216 634 05 59

 

SGS SU VE GAZ SİST.MALZ.TİC.LTD.ŞTİ.
Yamanevler Mah. Küçüksu Cad.
NO:49/A Ümraniye/İstanbul

 
destek@bahces.com
www.bahces.com

 Üyelik Başvurusu İçin Tıklayınız

 

Copyright © 2013 - Bahces. Tüm Hakları Saklıdır.